Yaklaşmışım
Yaklaşmışım
Image for post

23 Mayıs 2020 - Yazar: Admin

Bir konuyu en iyi nasıl öğreniriz?

                Hayatımızın her yerinde bir şeyler öğreniriz. Bu öğrenmeler uzun veya kısa süreli olabilir. Önemli olan bu konuların ne kadar zaman öğrenildiği değil ne kadar öğrenildiğidir. Biz bu yazıda size nasıl en kısa sürede en çok bilgiye ulaşabiliriz onu öğretmeye çalışacağız.

                1-Deneme Yanılma Yöntemi: Bu yöntem genelde okul konuları içindir fakat her konuda işe yarayabilir. İlk önce konuyu ulaşabildiğimiz her yerden okumalıyız ve her insandan dinlemeliyiz. Sonra okuduğumuz konu hakkında test çözmeliyiz. Çözdüğümüz testteki yanlışlara bakmalıyız ve eğer yanlış fazla ise konuyu tekrar incelemeli tekrar test çözmeliyiz. Yaptığımız yanlışlar bitene, azalana kadar devam etmeliyiz yine de hiçbir sonuç elde edemiyorsak diğer yöntemleri denemeliyiz.

                2-Anladığını Anlatma Yöntemi: Diğer yöntemde bahsettiğimiz gibi yine bulduğumuz bütün kitap ve kişilerden dinlemeliyiz fakat bu konuya çalışırken diğer yöntemlerden farklı olarak konuya bir kişiye anlatacakmış gibi çalışmalıyız. Daha sonra karşımızda bir insan varmış gibi anlatmalıyız. Ne kadar çok ne kadar tekrarlamadan ve ne kadar duraksamadan anlatırsak o kadar iyi öğrenmişiz demektir.

                3-Not Alarak Çalışmak: Bu yöntemde çalışırken durmadan bir kağıda not almalıyız çünkü bir insan kendi öğrenme yöntemini en iyi kendisi bilir. Not alırken de kendimiz yazdığımız şeyleri daha hızlı daha iyi hatırlarız. Not alma işlemi bittikten sonra aldığımız notu baştan sona okumalı ve bir daha süzgeçten geçirerek en kısa haline getirmeliyiz. Daha sonra notları öğrenene kadar tekrarlamalıyız ve bu kadar konuyu öğrenmiş oldunuz öğrenmiş olmasanız bile elinizde notlarınız var istediğimiz zaman öğrenebiliriz.

                4-Pomodoro Tekniği: Çoğu yerde duymuş olabilirsiniz bu tekniği gerçekten işe yaradığı kişiden kişiye değişe bilir ama çoğu insanda işe yaramıştır. Peki bu pomodoro tekniği nedir, nasıl uygulanır? Pomodoro tekniğinin asıl amacı zamanı verimli geçirmeyi sağlamaktır. Pomodoro tekniği şu şekilde ilerlemektedir 25 dakika çalışıp 5 dakika ara ve bu şekilde devam etmektedir fakat 4.tekrardan sonra arayı 5 dakikadan daha uzun süre mola vermeliyiz ve işte bu yöntemde bu kadar.

                NOT: Öncelik çalışma yöntemi değildir. Çalışma ortamıdır çalışma ortamınız kesinlikle düzenli ve sessiz olmalıdır. Telefonları, bilgisayarları kısaca dikkatimizi dağıtacak şeyleri kendimizden uzaklaştırmalıyız. Çalışmaya başlamadan önce kafamızdaki gereksiz düşünceleri boşaltmalıyız.