Yaklaşmışım
Yaklaşmışım

11 Temmuz 2020 - Yazar: Admin

Erteleme hastalığı nedir? Nasıl kurtulur?

Erteme hastalığı, herhangi bir işi son zamana kadar ertelemedir ve son zaman gelince zar zor şekilde yaparken kendine söz vermektir ama yine de aynı durumda her zaman erteleme ve yine kendine söz vermek gibi bir kısır döngüdür. Erteleme hastalığı Çoğu insanın baş derdidir. Çoğu insan bir daha ertelemeyeceğine söz verir ve bazıları ertelemez bazıları yine aynı şekilde devam eder. Peki erteleme hastalığından kurtulmak için neler yapmalısınız:

  1. Neden ertelediğinizi düşünün: Neden ertelediğinizi kendinize sorunun ertelemek için geçerli bir cevabınız var mı? Çoğu insan geçerli sebep sandığı sebepler kesinlikle gereksiz zaman kaybından başka bir şey değildir.
  2. Ertelemenize sebep olan faktörleri ortadan kaldırın: Ertelemenize ne engel oluyor iyice düşünün ardından bu işleri ortadan kaldırın veya ertelemeyip işinizi bitirdiğiniz zaman kendinize ödül olarak verin. (Ertelemenize neden olan faktörler genelde oyunlar, sosyal medya gibi faktörlerdir.)
  3. Parçalara ayırın: yapacağınız iş çok büyük ve uzun geliyorsa bu işi parçalara ayırın ve ayırdığınız parçaların her birini tamamladığınızda kendinize kısa bir mola verin ama dikkat edin verdiğiniz molalarda da gelecek işi ertelemeyin.
  4. Hemen başlayın: Her iş o işe başlamadan zor gelir ve başladığınızda bırakmak istemezsiniz. İşe başlamak başarının yarısıdır. Böylece hiç ertelemeden başladığınız her şeyde sizden sonra başlayanlardan bir sıfır önde olursunuz.
  5. İlham beklemeyin: İlham beklemek boşa zaman kaybıdır. Siz ilham bekledikçe hiçbir zaman ilham gelmeyecektir. Eğer ne zaman işe başlarsanız o zaman ilham gelecektir ve daha fazlasınız yapmak isteyeceksinizdir.
  6. Plan yapın: Güne, Haftaya başlamadan önce ne işler yapacağınızı önceden planlayın ve oldukça plana uymaya çalışın. Bu işlemi uzun süre tekrarladıktan sonra bunu bir gereklilik olarak göreceksiniz ve plan yapmak her zaman önceliğiniz olacaktır.
  7. Sonucunu düşünün: Sonunda ulaşacağınız başarıyı düşünün ve kendiniz motive edin ilham gelmesini beklemeyin. Eğer çalışmazsanız sonucunda oluşacak kötü olayları düşünün motive edin kendinizi.