Yaklaşmışım
Yaklaşmışım
Image for post

29 Mayıs 2020 - Yazar: Admin

Her şey paramı?

Her şeyi para olan insan asla insan değildir ve asla insan olamaz. Belki dış görünüşü insan gibi gözükür ama beyni ve kalbi her durumda parayı tercih eder. Mutluluğun paradan olduğuna inanır, belki bazı durumlarda para mutlu edebilir ama her zaman o mutluluk geçicidir paranız bittiği zaman mutluluğunuzda biter. Her şeyi para olmuş insan her zaman yalnızdır veya hiçbir zaman gerçek dostu olmamıştır, yanında onun dostu gibi gözüken insanlar onu para aracılığıyla kontrol eden insanlardır. Misal bir şirketiniz var ve birçok isçiniz var o işçilerin tek gayesi, dostu para olursa bu işçiler sizden daha çok para veren herhangi bir şirkete hemen sizin bilgilerinizi, belki de icatlarınızı satabilirler.

                Eğer bu dünyadaki herkesin tek amacı para kazanmak olsaydı kimse zengin olamazdı herkes açlıktan ölürdü. Elon Musk’ı düşünelim çok fazla parası var, şirketleri var eğer bu adamın tek amacı zengin olmak olsaydı ürettiği Tesla marka arabaların açık kaynak kodlarını tüm insanlıkla paylaşmazdı bu durumu Elon Musk şu şekilde açıklıyor “Deliklerle dolu bir geminin içindeyiz ve bu gemi su alıyor -Dünyadan bahsediyor-. Ben bir kovayı buldum ve suyu kovayla dışarı atıyorum siz olsanız bu kovayı diğer insanlarla paylaşmaz mısınız?” diyor.

                Her şeyi para olan insanların bizle dost gibi görünürler fakat onlar her zaman menfaatleri için sizin yanınızdalar dır. Eğer biz kendimizden başlarsak her şeyin para olmadığını öğrenmeye yavaş olsa dahi bir gün herkes belki bizden görerek, belki başka yollarla öğrenmeye başlarlar öğrenmeye bu yüzden hiçbir zaman para bizim kırmızı çizgimiz olmasın para geçicidir biri gelir biri gider ama dostluk ebedidir.